DCIAA

DCSAA Announces Winter All-State Teams

Washington, DC – The DC State Athletic Association is proud to announce the selection of its 2022 Winter All-State Teams. The indoor track, wrestling and swimming teams were selected by finish in state championship meets; the basketball teams were selected by voting among coaches.

DCSAA GIRLS BASKETBALL CLASS AA ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Tamika Dudley, Sidwell Friends SchoolPlayer of The Year: Kiki Rice, Sidwell Friends School, senior

FIRST TEAM: Jadyn Donovan, Sidwell Friends School, junior; Page Greenburg, Maret School, senior; Leah Harmon Sidwell Friends School, sophomore; Elena Houghton, Friendship Collegiate Academy, senior; Jailen Hunter, Dunbar High School, senior; Simone Lewis, Georgetown Visitation School, junior; Fadima Tall, Georgetown Visitation School, junior; Delaney Thomas, St. John’s College High School, junior; Kyndal Walker, St. John’s College High School, sophomore.

SECOND TEAM: Kendall Dudley, Sidwell Friends School, sophomore; Maryan Eniafe, Maret School, junior; Jenesis Massenburg, Friendship Collegiate Academy, senior; Khia Miller, Sidwell Friends School, junior; Zaiha Minnis, Maret School, senior; Toby Nweke, Georgetown Visitation School, sophomore; Emorean Thomas, Dunbar High School, freshman.

DCSAA BOYS BASKETBALL CLASS AA ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Eric Singletary, Sidwell Friends SchoolPlayer of The Year: Darren Buchanan, Wilson High School, senior

FIRST TEAM: Devin Dinkins, Gonzaga College High School, senior; Robert Dockery, Wilson High School, sophomore; Christian Gamble, Sidwell Friends School, senior; Kyle Gaskins, Coolidge High School, senior; Cameron Gillus, Sidwell Friends School, junior; Malik Mack, St. John’s College High School, junior; Malchiah Marable, Maret School, sophomore; Jared Turner, Gonzaga College High School, senior; Stephaun Walker, Coolidge High School, sophomore; Terrell Webster, McKinley Tech High School, senior; Caleb Williams, Sidwell Friends School, sophomore.

SECOND TEAM: Franklin Ayissi-Etoh, Archbishop Carroll High School, junior; Drick Bolor, Paul Public Charter School, senior; Marvin Brimage Jr., Wilson High School, junior; Donavan Freeman, St. John’s College High School, sophomore; Miles Hicks, St. Albans School, senior; Taliano King, Cesar Chavez Public Charter School, junior; Shane Lancaster, St. John’s College High School, senior; Josiah Melvin, Cesar Chavez Public Charter School, junior; George Perkins, Sidwell Friends School, senior; Tre Powell, Friendship Collegiate Academy, senior; Youssef Simpson, Theodore Roosevelt High School, senior; Montez Steele Friendship Technology Preparatory High School, senior; Rihards Vavers, Archbishop Carroll High School, senior; Christian Watson, St. John’s College High School, senior.

DCSAA GIRLS BASKETBALL CLASS A ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Pam Stanfield, Georgetown Day SchoolPlayer of The Year: Zania Socka, Georgetown Day School, sophomore

FIRST TEAM: Rhyan Baldwin, Banneker High School, junior; Naki Cobb, Banneker High School, junior; Antaneke Cunningham, Anacostia, sophomore; London Gray, KIPP DC, sophomore; Sofia Greenfield, Georgetown Day School, senior; Camille Larsen-Humphreys, DC International School, sophomore; Madisyn Moore-Nicholson, Georgetown Day School, sophomore; Daniya Warren-McClure, Coolidge High School, junior; Jalyn Washington, Paul Public Charter School, junior; Eva Waters, DC International School, sophomore.

SECOND TEAMSonia Barnes, Ballou High School, junior; Chataeah Frederick, Anacostia High School, junior; Dakota Inniss, Wilson High School, senior; Deborah Okechukwu, Archbishop Carroll High School, senior; Tanasia Spriggs, McKinley Tech High School, senior.

DCSAA BOYS BASKETBALL CLASS A ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Andrews Barnes, Ballou Senior High SchoolPlayer of The Year: Teriq Johnson, Ballou Senior High School, junior

FIRST TEAM: Lorenzo Martin, Ballou High School, senior; Nathaniel Pondexter, IDEA Public Charter School, sophomore; Jeremiah Shelton, Banneker High School, sophomore; Damari Thompson, Bard Early High School, junior; Demetrius Watkins, Ballou High School, senior; Alphonso Waynes, Ballou High School, junior.

SECOND TEAMAyinde Hatch, Washington Leadership Academy, senior; Steven Lamar, Bard Early High School, junior; Dominick Massenburg, Somerset Preparatory Academy Public Charter School, senior; Dylan Moore, DC International School, junior; Carmelo Myles, SEED Public Charter School, junior; Kadin Nuri, DC International School, junior.

DCSAA GIRLS INDOOR TRACK ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Desmond Dunham, St. John’s College High SchoolAthlete of The Year: Jasmine Sharps, Archbishop Carroll High School, freshman

Kymia Bridgett, Wilson Senior High School, junior; Meredith Gotzman, St. John’s College High School, junior; Ariana Guerrero, Dunbar Senior High School, junior; Nadia Lytle, School Without Walls High School, freshman; Aminah Martin, St. John’s College High School, senior; Lorelei McIntosh, St. John’s College High School, freshman; Cymia Yourish, St. John’s College High School, freshman.

DCSAA BOYS INDOOR TRACK ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Desmond Dunham, St. John’s College High SchoolAthlete of The Year: Drew Dillard, Archbishop Carroll High School, sophomore

Pierre Attiogbe, St. Albans School, junior; Nyckoles Harbor, Archbishop Carroll High School, junior; Micah Lachman, Sidwell Friends School, senior; Carlos Moore, St. John’s College High School, senior; Joshua Thompson, St. John’s College High School, senior; Giovanni Wearing, Archbishop Carroll High School, senior; Jalen Williams, Archbishop Carroll High School, senior.

DCSAA WRESTLING ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Milton Yates, Gonzaga College High SchoolWrestler of The Year: Zemen Sium, Washington Latin Public Charter School, sophomore

Xavier Allen, Gonzaga College High School, junior; Nick Banks, St. John’s College High School, junior; Henry Bedell, St. Albans School, junior; Ajani Bond, Gonzaga College High School, junior; Luke Borkowski, Sidwell Friends School, freshman; Wyatt Croog, Gonzaga College High School, junior; James Hanley, St. John’s College High School, sophomore; Ethan Heim, Gonzaga College High School, freshman; Ruben Karapetyan, St. John’s College, junior; Kadari Machen, Gonzaga College High School, senior; John McDonough, Gonzaga College High School, junior; JT Off, Gonzaga College High School, senior; Matt Van Sice, Gonzaga College High School, freshman.

DCSAA GIRLS SWIMMING ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Richard Bettencourt, National Cathedral SchoolSwimmer of The Year: Emily Noll, Maret School, senior

Desi Amprey, St. John’s College High School, freshman; Lauren Lucy Caddell, National Cathedral School, junior; Katie Keeley, National Cathedral School, junior; Anna Knight, National Cathedral School, freshman; Riley Langan, St. John’s College High School, senior; Catherine Sheridan, Sidwell Friends School, junior; Ellie Suh, National Cathedral School, sophomore.

DCSAA BOYS SWIMMING ALL-STATE TEAM

Coach of The Year: Richard Bettencourt, St. Albans SchoolSwimmer of The Year: Zach Cantrell, St. Albans School, junior

Jason Babcock, Sidwell Friends School, sophomore; Aidan Chalk, St. Albans School, junior; Charlie Greenwood, St. Albans School, freshman; Caden Guy, St. John’s College High School, sophomore; Xavier Orlic, Maret School, junior.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Most Popular

Copyright © 2005 SportsFan.com LLC

To Top
%d bloggers like this: